“29 września odbędzie się blokada Ministerstwa Edukacji Narodowego organizowana przez aktywistów Młodzieżowego Forum LGBT+, którzy zaprotestują przeciwko polityce i wypowiedziom ministra Przemysława Czarnka.

20 sierpnia Przedstawiciele Młodzieżowego Forum LGBT+ zostali zaproszenie na ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. W spotkaniu wziął również udział wiceminister Tomasz Rzymkowski. Rozmowa była wynikiem 24-godzinnego protestu głodowego i blokady bramy wjazdowej do gmachu Ministerstwa. Aktywiści protestowali z postulatami:

– dymisji ministra Czarnka za retorykę nienawiści wymierzoną w osoby LGBT+- utworzenia Okrągłego Stołu do spraw Edukacji z uwzględnieniem stron społecznych

– reformy edukacji na miarę XXI wieku, z uwzględnieniem edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej i ekologicznej. Na spotkaniu mimo zapewnień, że uczestnicy są szanowani bez względu na ich orientacje, z wypowiedzi Ministra było czuć uprzedzenie. Nie obyło się również bez personalnych prowokacji. Ministerstwo zadeklarowało kontynuację rozmów. Niestety, żadne działania nie zostały podjęte. Kolektyw nie uzyskał również odpowiedzi na konspekt Okrągłego Stołu Edukacji, który wysłaliśmy zgodnie z ustaleniami ze spotkania. Rozmowa z aktywistami Młodzieżowego Forum LGBT+ została instrumentalnie wykorzystana jako wydarzenie mające ocieplić wizerunek Przemysława Czarnka. W związku z brakiem odpowiedzi ze strony resortu

– zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy nasze działania aktywistyczne. Blokujemy dziś/w środę Ministerstwo Edukacji i Nauki fizycznie i moralnie. Po raz kolejny pokazujemy sprzeciw wobec propagandy nienawiści ministra Czarnka i jego reformie systemu edukacji. Konsekwentnie domagamy się jego dymisji i rozmowy o prawdziwej reformie edukacji. Aktywiści przyklejają się na ziemi przed gmachem Ministerstwa symbolizując ofiary nienawiści i homofobii.

Trzymają nekrologi podające powody śmierci (m.in „indoktrynacja”, „dehumanizacja”, „znieczulica”). Protestujący pojawiają się z dwoma głównymi przekazami: “To jest nagrywane. Czy przejdziesz obojętnie nad naszymi ciałami?” i “Nasz los nie jest warty rozmowy”.

młodzieżowe forum LGBT
Protestea
Cień Mgły: oddolne wsparcie Strajku Kobiet

Szkło:

Marzena Wystrach / Marzena Wystrach – Świat obrazem i słowem
Aleksandra Perzyńska / AP.ART

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *